
Firmy mierzą się dzisiaj z wieloma wyzwaniami, a jednym z tych największych jest pozyskiwanie doświadczonych specjalistów, którzy mogą przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstwa. I choć, według raportu Randstad Employer Brand Research 2023, głównym czynnikiem wpływającym na wybór konkretnego pracodawcy w dalszym ciągu jest atrakcyjne wynagrodzenie, pracownicy zwracają uwagę również na inne kwestie. Jakie? Zapraszamy do krótkiej analizy raportu!
1. Atrakcyjne wynagrodzenie i benefity – klucz do pozyskania specjalisty
Jak wspomnieliśmy na początku, to właśnie atrakcyjne wynagrodzenie – nieprzerwanie od 2016 roku – jest najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze pracodawcy. Powinno ono jednak iść w parze z różnego rodzaju benefitami, które są istotne dla 73% badanych. Do tych najważniejszych zaliczamy dobrą lokalizację, elastyczne godziny pracy oraz więcej wolnego czasu. Starsi pracownicy wskazują również na nowoczesne miejsca pracy, dobre relacje z przełożonym i współpracownikami oraz więcej niezależności.
Wniosek? Owocowe czwartki, karnety na siłownię czy prywatna opieka zdrowotna mogą dzisiaj nie wystarczyć, by zachęcić do podjęcia pracy w firmie największych specjalistów. Kluczowy dla pracowników jest bowiem komfort, jaki może zapewnić im pracodawca.
2. Atmosfera, stabilność zatrudnienia i rozwój – istotne dla pracowników!
Jak wynika z raportu Randstad Employer Brand Research 2023, w ciągu trzech ostatnich lat zmniejszył się dystans dzielący atrakcyjne wynagrodzenia i benefity od innych korzyści, które pracodawca powinien zapewniać swoim pracownikom.
Dzisiaj o wyborze firmy przez pracownika decyduje w duże mierze przyjazna atmosfera w pracy, która jest istotna dla 63% badanych. Składają się na nią przede wszystkim:
- życzliwi współpracownicy;
- wsparcie zespołu;
- docenienie przez przełożonych;
- wzajemne zaufanie;
- równe traktowanie;
- jasno określone cele i zadania.
Potrzeba pracowania w przyjaznej atmosferze jest konsekwencją ostatnich, pandemicznych lat, które wymusiły na wielu pracownikach konieczność pracy zdalnej. Dlatego każdy pracodawca, chcąc wygrać wyścig z konkurencją o doświadczonych specjalistów, powinien zadbać o tę kwestię.
Niemal tak samo istotne są stabilność zatrudnienia oraz możliwość rozwoju kariery. Warto zwrócić uwagę szczególnie na ten drugi aspekt – dla 2/3 pracowników jest ona ważna lub bardzo ważna. Dlatego współcześni pracodawcy powinni zapewniać zatrudnionym dostęp do szkoleń podnoszących kwalifikacje, a także możliwość przekwalifikowania się.
3. Pracodawco – Twoja reputacja ma znaczenie!
Bardzo istotną kwestią jest także dobra reputacja pracodawcy, na którą wskazuje aż 44% badanych. W latach 2016-2019 był to jeden z najrzadziej wybieranych czynników atrakcyjności zatrudnienia, jednak po 2020 roku zyskał on duże znaczenie. Z czego to wynika?
Pracownicy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że dobra reputacja firmy może zagwarantować im wiele korzyści. Mowa tu przede wszystkim o większym bezpieczeństwie zatrudnienia, pozytywnej atmosferze oraz etycznych działaniach pracodawcy wobec zatrudnionych. Warto więc dbać o opinie nie tylko klientów, ale również pracowników.
4. Jakie inne czynniki decydują o wyborze pracodawcy?
Wymienione wyżej czynniki to nie wszystkie, które mają znaczenie dla pracowników i decydują o atrakcyjności pracodawcy. Według raportu Randstad Employer Brand Research 2023 badani zwracają uwagę również na:
- work-life balance;
- dobrą sytuację finansową firmy;
- lokalizację;
- możliwość pracy zdalnej;
- wysoką jakość produktów i usług;
- otwartość na różnorodność;
- troskę o sprawy społeczne;
- wykorzystywanie najnowszych technologii;
- silne kierownictwo.
5. Klucz do sukcesu? Nie tylko zatrudnianie nowych, ale i utrzymywanie aktualnych pracowników!
Bagatelizowanie wymienionych wyżej czynników może przyczynić się do wielu problemów – nie tylko tych związanych z zatrudnianiem nowych, jakościowych pracowników, ale również rotacją w firmie. Wynika badań mówią jasno – aż 33% zatrudnionych w wieku 18-34 lata planuje zmienić firmę w ciągu kolejnego półrocza. Najczęstszymi powodami są zbyt niskie wynagrodzenie, brak możliwości rozwoju osobistego oraz chęć poprawienia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że również w Twojej firmie są osoby, które planują rozwiązanie umowy i przeniesienie się do firmy, która zagwarantuje im lepsze warunki pracy. Warto więc zlokalizować problemy, jakie trapią zatrudnionych, a następnie wdrożyć zmiany pozwalające zatrzymać w przedsiębiorstwie najlepszych pracowników, a także uzupełnić zespół o nowych specjalistów, którzy wniosą sporo jakości.
Pamiętaj, że dzisiejszym pracownikom zależy nie tylko na atrakcyjnym wynagrodzeniu oraz benefitach. Chcą pracować dla firm, które wspierają równość, różnorodność, a także są w stanie zadbać o ich rozwój, dobre samopoczucie i zdrowie mentalne. Bycie dobrym pracodawcą jest więc sporym wyzwaniem, dlatego zmiany warto wdrażać już teraz – by nie pozostać daleko w tyle za konkurencją.
Zapisz się do Naszego newslettera
* pola wymagane